מתבגרים עובדים בחופשת הקיץ

ישנם דברים שלא אומרים ליהודים בגלל ההקשר הלא נעים שלהם לעבר הטראגי שלנו. אבל מה לעשות, בכל הנוגע לעבודה של בני הנוער שלנו בחופשת הקיץ אין ספק שאכן העבודה משחררת. אז, באותם ימים אפלים, תחת השמים הפולנים האפורים העבודה של המוני הנערים היהודיים הייתה נוראה ואיומה, אך היום אין ספק שתכנון מוקדם של חופשת הקיץ ובתוכו מציאת מקום עבודה הוא אחד מהדברים המשחררים והמשמחים ביותר למתבגר ולסביבתו.

אנחנו חודש לפני חופשת הקיץ ויש לנו מספיק זמן להיערך לחופשת קיץ טובה יותר במעגל המשפחתי, ההורי והאישי. אם נשב לעשרים דקות ונסקור מה עשינו ומה לא בקיץ הקודם נוכל בהחלט למנוע קונפליקטים, להפיג מתחים  ואפילו לאפשר צמיחה והתקדמות בחודשיים הקרבים ובאים.

למסגרת באשר היא יתרונות רבים הכוללים הטמעת רוטינות של עשייה והרגלים ומילוי הזמן בערך מתוך מחויבות. אך מסתבר שהיתרון הגדול מכולם הוא במה שהאדם שבנו יוצא לפועל. המסגרת שבחרנו בה מתוך מחשבה ושיקול דעת חושפת בתוכנו כוחות ומחזקת את שרירי הנפש שלנו. וכאן מגיע המפץ של החופש הגדול חסר המסגרת. פתאום נראה שהכל מתפרק, אך במחשבה שניה, דווקא חופשת הקיץ יכולה להפוך למפץ גדול שיגרור אחריו ים של אדוות חיוביות לכולנו, כי לעומת המסגרת החינוכית שנבנתה עבורנו בידי אחרים, בחופשת הקיץ אנו בונים לעצמנו. אנו יכולים לבנות מסגרת שתגשים בדיוק את מאוויינו שחלקם לא יכול להתממש במסגרת הלימודית.

למשל, עבודה. גם בתקופת הלימודים ניתן בהחלט לעבוד באופן שלא יפגע בשגרת הלימודים. אנו מוצאים נערים ונערות, חרוצים וחרוצות, שעובדים אחת לשבוע בעבודות מזדמנות. אך כאן אנו עוסקים בעבודה יומיומית מחייבת במשך שבועות ויותר מזה.

בואו נסקור את יתרונותיה של התעסוקה למתבגרים שלנו, ואף שהדברים מובאים בלשון זכר הם בהחלט מיועדים לשני המינים גם יחד:

נער עובד הוא נער שיש לו למה לקום בבוקר ואפילו די מוקדם יחסית לזמן הקימה הממוצע בחופשת הקיץ. כולנו מכירים את הדפוס החולני של נערים ונערות משועממים שהופכים לילה ליום ויום ללילה. אצל נער עובד זה כמעט לא יכול לקרות.

נער עובד הוא נער שיכול ללמוד טוב יותר את ערכו של הכסף, ולהבין היטב את המשפט ששמע מהוריו עשרות פעמים: "כסף לא גדל על העצים". כשהוא מפרגן לעצמו עם מנה שווארמה ופחית קולה ונפרד מ – 30 ₪  הוא מיד חושב על שעת העבודה שלו (פלוס) המגולמת במנתו הבשרנית והריחנית.

נער עובד הוא נער שיכול לפתח היטב את שרירי העצמאות שלו. עצוב לראות נערים בכיתות י"א וי"ב שעדיין חולבים מהוריהם כספים ליציאות עם חברים. פשוט לא מתאים. נער עובד, שנולד להורים עמלים ומחנכים לעצמאות (כלכלית), יכול ללמוד דרך הרגליים שיהיה לו רק אם יעבוד ויחסוך.

נער עובד הוא נער שבונה בתוכו מחויבות ואחריות. הוא חייב להוכיח את עצמו כי הוא לא בן יחיד ואם לא ישקיע – ישקע, ולרוב שערי רחמים ודמעה ננעלו. זהו נער שמוכיח לעצמו שהוא רוצה ולא רק שהוא רוצה אלא הוא גם יכול.

נער עובד לומד לדאוג לאינטרסים שלו בעצמו. הוא לא יכניס את הוריו לוויכוח שיש לו עם הבוס בפיצה כמו שהוא עושה עם המורים בבית הספר. זה לא לעניין. הוא יצטרך לעמוד מולו בעצמו. הוא ילמד לסדר את דבריו ולהוכיח את טיעוניו. אין בפיצה ערב הורים.

נער עובד הוא נער שמתנסה בעבודתו מידי יום בעשרות אינטראקציות בין אישיות השונות בתכלית מאלו שבבית הספר. בזמן הלימודים הוא יכול לעבור ימים ושבועות ללא מגע עם שכבות הגיל השונות, במיוחד במוסדות גדולים. בנוסף, בית הספר מציג לו אינטראקציות לרוב עם קבוצת השווים התרבותית שלו. לעומת זאת, במקום העבודה, הוא צריך ללמוד להסתדר עם בני גילאים שונים ובמיוחד עם בעלי רקע שונה לחלוטין משלו.

נער עובד מחזק את יכולותיו בתחום הניהול העצמי, החל מההשכמה בבוקר ועד לשעת כיבוי האורות בחדרו בלילה. גם אם ייעזר בשירותי היקיצה של הוריו, הרי הוא זה שהזמין אותם והזכיר להם כמה פעמים שלא ישכחו להעיר אותו כי אסור לו לאחר בשום אופן. הוא חייב ללמוד כיצד לעמוד בלוחות זמנים. הוא חייב לתת לעצמו משוב כדי לתקן ולהשתפר. כל אלו מחייבים אותו בתכנון ובבקרה. אם לא יבין בעצמו שעליו לישון בזמן, הוא ילמד זאת דרך הרגליים הכואבות לאחר כמה שעות עבודה וחסך בשעות שינה. גם בבית הספר יש המון מהניהול העצמי אך בעבודה אין הנחות ומועד ב' בדרך כלל.

נער עובד הוא נער שיכול לשחרר עצמו מהתלות המופרזת בהוריו, משעות נוספות מיותרות ומזיקות מול המסכים, מעודף משקל, מהסתכלות דמיונית על העולם והחיים שאומרת שהכל נברא רק בשביל לשרת אותו ומהחשיבה הילדותית שיהיה בסדר גם אם לא יעשה את שלו על הצד הטוב ביותר.

בפינתנו הבאה נסקור את ההתמודדויות האפשריות לבני הנוער שלנו במקום עבודתם בחופשת הקיץ ונציע פתרונות כמובן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

×