חינוך של שלום

לכבודו של סא"ל שלום אייזנר הי"ו שלימד את כולנו פרקי חינוך.
יש הקונה עולמו בשעה אחת. לפעמים השעה הזו הופכת לשניות אחדות של גילוי נשמה הפורצת לפתע את גבולות הזמן, המקום והשגרה המורגלת אצלה ומגלה לעולם משהו מאוצרה המופלא.
כאלו היו אחינו ואחיותינו הגיבורים והקדושים שאת קבריהם פקדנו ביום הזיכרון. לרוב, אלו אנשים אלמונים ושקופים, שלא היינו שומעים מאומה על גודל נפשם בחייהם לולא אותו רגע בו הפכו בבת אחת לחלק מהזיכרון הקולקטיבי שלנו.
ההתהלכות בין הקדושים, "הרוגי מלכות שאין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתם", מסירה מאתנו בבת אחת את מסווה השגרה והקטנות היומיומית ומרימה את מבטנו לחיבור ואחדות של פעם בשנה. וכשהמבט מתנשא יותר, נפקחות העיניים לראות ולהבין טוב יותר את הגודל הגנוז בחיילים שאתנו העומדים על משמרתם בעת הזו. השגרה עלולה להשכיח מאתנו את הגודל הזה. במיוחד לנו, תושבי יהודה ושומרון שחיילנו הפכו מזמן לחלק מהנוף האנושי ביישובים עצמם ובדרכים אליהם. כבר איננו מתרגשים לראות חייל. אם איננו מכירים ומוקירים את פועלם של החיילים בחייהם, ייתכן שלא נכבדם כראוי להם במותם.
יש הקונה עולמו בשעה אחת בה נחשף טפח מגודל אישיותו המציצה אלינו לרגעים ספורים ומרטיבה את חיינו בערכים רעננים הספוגים בזהות יהודית שורשית. כך היה בפרשתו של סא"ל שלום אייזנר. ננסה לקחת כמה נקודות חינוך מהחינוך של שלום.
חינוך של שלום מתחיל בזהות יהודית ברורה ולא מגמגמת, כראוי לבנו של הרב בני זצ"ל שמסר את חייו להרבצת התורה הגואלת ובניין זהות יהודית בקרב המונים. זהות יהודית שהערך של "כבוד האומה" מפעם בה בחוזקה, ומחיה נפשות רבות של פקודים שלא זכו בחינוכם להיות מוארים בעוצמה יהודית שכזו.
חינוך של שלום ממשיך במסירות נפש ממושכת בצה"ל  לאורך שני עשורים בתפקידי שדה. מסירות נפש שגובה מחיר אישי ומשפחתי בל יתואר, ושמורה לאנשים העשויים מחומר אחר.
חינוך של שלום ממשיך ברגישות מאין כמוה לכל הנברא בצלם, ובאהבת כל אחד מפקודיו בצבא. בנחמו את משפחתה של הילה בצלאלי ז"ל לא הסתיר שלום את דמעותיו ואת הרעד שבקולו על אובדן פקודתו המצטיינת. בזה נכנס שלום למועדון של דוד ויהונתן, שרי הצבא, הבוכים זה על כתפו של זה באותו מפגש מרגש. לאמר, איש צבא אמיתי בוכה בזמן בכי.
חינוך של שלום ממשיך בדבקות באמת וביושר. אמת המנצחת תמיד את עקרון הנִרְאוּת המקודש ביותר בתרבות הפוסט-מודרניסטית, ומרימה את מסירות הנפש לגובה נוסף העולה לו כנראה באובדן תפקידי מפתח בצה"ל מכאן ולהבא.
חינוך של שלום ימשיך היכן שיהיה. העוצמות של שלום תמשכנה לבנות ולקדם, להשפיע ולהאיר לכל דלת שתיפתח ולכל הזדמנות שתיקרה. שלום היה חייל לפני שהתחייל וימשיך להיות חייל גם לאחר שיזוכה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

×